Zobacz również
Kredyt we frankach - co trzeba wiedzieć przed pójściem do sądu?
  • Porady
  • Kredyt we frankach - co trzeba wiedzieć przed pójściem do sądu?
Osoby, które przed laty podpisały umowę o kredyt we frankach do dziś odczuwają bolesne skutki tej decyzji. Klika miesięcy temu pojawiła się jednak dla frankowiczów nowa, realna szansa na poprawę sytuacji. Mowa o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zaproponował rozwiązanie, pozwalające frankowiczom całkowicie unieważnić umowę z bankiem lub postarać się o odfrankowienie kredytu. Kredytobiorców czeka jednak w tym celu walka w sądzie, w którym każda sprawa będzie rozstrzygnięta indywidualnie.

Czy warto iść do sądu?
Orzecznictwo sądów jest chwili po stronie frankowiczów, dlatego szansa na wygranie sporu wytyczonego przeciwko bankowi znacznie wzrosła. Od momentu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do sądów wpływa coraz więcej wniosków od poszkodowanych kredytobiorców, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze. Skierowanie sprawy na drogę sądową może wiązać się jednak z różnymi konsekwencjami. Można wyróżnić tutaj dwa scenariusze. Osoby, które posiadają kredyt denominowany, mogą unieważnić umowę i zażądać od banku zwrotu zapłaconych rat, prowizji, ubezpieczeń oraz pozostałych opłat. Frankowicze, którzy zawarli umowy o kredyty indeksowane, mogą z kolei "odfrankowić" swoją umowę kredytową, obniżając wysokość rat kredytu i żądając zwrotu środków, które nadpłacili od momentu zawarcia umowy. W przypadku kredytów indeksowanych, sąd musi orzec, że w umowie występują tzw. klauzule abuzywne. Przed tym jednak umowa musi zostać przeanalizowana pod kątem prawnym. Należy nadmienić, że weryfikacja dokumentów i znalezienie niezgodnych z prawem klauzul jest czasochłonnym procesem.

Gdzie szukać wsparcia?/
Pozew sądowy można złożyć samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty. Frankowicze, którzy są zdecydowani na walkę z bankiem w sądzie, mogą zgłosić się do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w pomocy frankowiczom. Sprawa sądowa przeciwko bankowi wymaga wykazania, że w umowie znajdują się klauzule abuzywne i przekonania sądu, aby wydał korzystny wyrok. Usunięcie klauzul z umowy kredytu, jak również unieważnienie umowy wiąże się dla frankowiczów z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala uwolnić się od dotychczasowego problemu, w którym wahania kursu franka sprawiają, że określenie wysokości całkowitego zadłużenia nie jest możliwe. W oparciu o dostarczone do kancelarii dokumenty, prawnicy dokonują analizy i stwierdzają, czy możliwe jest odfrankowienie kredytu lub jego unieważnienie, jeśli cała forma umowy jest niezgodna z prawem.